Palma wielkanocna

Palma wielkanocna – lub zastępująca ją gałązka wierzbowa jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej.

Zwyczaj święcenia palm znany w Polsce jest
od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania
i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową
i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. Do dekoracji służą zasuszone kwiaty, trawy, zboża, liście palm, gałązki dekoracyjnych krzewów np. forsycji, barwinek. Można wykorzystać także żywe kwiaty bądź też wykonać je z bibuły. Bibułowe kwiaty
i tasiemki, to jeden
z podstawowych elementów tradycyjnych, a zarazem barwnych palm wielkanocnych.
Szkolny konkurs „Palma Wielkanocna” został rozstrzygnięty. Skierowany był do uczniów klas 0-VIII.
Celem konkursu było:
Popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów Weilkanocnych związanych
z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą.
Ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych.
Rozbudzanie inwencji twórczej oraz kreatywności.
Przekaz wartości i tradycji ludowej.
Zadania konkursowe:
Zadaniem było wykonanie Palmy Wielkanocnej ( grupowo) .
Wykonanie palmy z dowolnych materiałów naturalnych (np. bukszpan, bazie, suche kwiaty, bibuła, krepa, wstążka itd.).
Rozstrzygnięcie konkursu:
Wszystkie palmy były niezwykle ciekawe, wykonane
z wielką starannością różnorodnymi technikami plastycznymi spełniające kryteria regulaminu konkursu.
W związku z tym członkowie komisji jednogłośnie nagrodzili wszystkich uczestników konkursu. Uczestnicy otrzymali dyplomy.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.